piątek, 1 grudnia 2006

Problem z legalnością oglądania Cyfry +...

Dziesiatki tysiecy Polakow w Irlandii za pomoca m.in. Cyfry + oglada polskie programy. Zapewne niewielu z nich zdaje sobie sprawe z tego, ze... lamie prawo.

Dlaczego? Wystarczy zwrocic uwage na art.4. paragraf 2, punkt 1 "REGULAMINU UMOWY O ABONAMENT" obowiazujacej w Cyfrze Plus (calosc w postaci pliku pdf jest do pobrania TUTAJ) ktory mowi:

Art.4. paragraf 2, punkt 1
§ 2. Korzystanie ze Sprzętu przez Abonenta.
1. Używanie Sprzętu (w tym Karty) dopuszczalne jest wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy w zwiazku z tym ci, ktorzy korzystaja z Cyfry + w Irlandii lamia prawo? Wg mnie - niestety, tak. Odpowiednie przepisy mozna by wywiesc chocby z ogolnych przepisow kodeksu cywilnego...

Cyfra + ustalila swoj regulamin zapewne na podstawie danych jej licencji. Prawdopodobnie Cyfra Plus ma prawo do nadawania programow tylko na terenie RP, dlatego tez - nie majac technicznych mozliwosci do ograniczenia odbioru sygnalu tylko na tym terenie - zabronila w swoim regulaminie wywozu sprzetu za granice. Wlodarze Cyfry + doskonale wiedza, ze dziesiatki tysiecy Polakow korzysta z niej za granica. I chyba nic w tym kierunku nie robi. Natomiast licencjonodawcy maja prawo zadac zaplaty za swoje prawa.

Cyfra + powinna zmienic regulamin i nie narazac swoich klientow na lamanie prawa.

Prawdopodobnie bedzie sie to wiazalo z koniecznoscia rozszerzenia licencji jakie zostaly udzielone Cyfrze + przez wlascicieli praw do programow, filmow, transmisji, itp. - ale to juz jest zmartwienie Cyfry +, a nie jej klientow. Jezeli beda sie z tym wiazaly wyzsze oplaty - to jest tez zmartwienie Cyfry +, bo wtedy klienci moga wybrac tanszych "dostawcow" polskiej tv.

Natomiast jezeli Cyfra + wie o tym (a wie na pewno, stad ten zapis w jej regulaminie) ze dziesiatki tysiecy Polakow oglada ja za granica, i sama czerpiac z tego materialne korzysci przerzuca poprzez zapis w regulaminie odpowiedzialnosc prawna na tychze Polakow - to cos tu jest nie tak...

Dochodzi do paradoksu: sprzedawca sprzedaje klientowi sprzet, ktorego - wg regulaminu okreslonego przez firme tegoz sprzedawcy - klient nie ma prawa uzywac (za granica)...

Ot, Paragraf 22. Wersja polska :-)

Jak na razie - legalne ogladanie polskich programow za pomoca Cyfry + jest mozliwe w Irlandii jedynie na terytorium polskiej ambasady ktora wg przepisow stanowi czesc terytorium RP :-)

Mnie - na szczescie - ten problem nie dotyczy. Ogladanie polskiej tv w Irlandii zawsze uwazalem za niewskazane. Ze wzgledow zdrowotnych ;-)

Mam jedynie kolekcje najlepszych polskich filmow na dvd. I to mi w zupelnosci wystarcza :-)

3 komentarze:

  1. a ja nie mam cyfry + tylko cyfrowy polsat

    OdpowiedzUsuń
  2. Cyfrowy polsat również ma taki zapis.

    OdpowiedzUsuń
  3. co zrobić!? mieszkając w Irlandii szczerze nie interesuje mnie polityka polski ani celebryci czy inne rzeczy ale niestety w Irlandzkiej ani innej dostępnej tu telewizji nie obejrzę sobie polskich klubów(sportowych) na których się wychowałem i którym kibicuje dlatego nie zrezygnuje z tych oto cyfrówek

    OdpowiedzUsuń