wtorek, 29 grudnia 2009

Projekty MyCork w 2009 roku

Kolejny rok już praktycznie za nami, czas na drobne podsumowanie najważniejszych wydarzeń jakie miały miejsce w Stowarzyszeniu MyCork, którego ciągle mam zaszczyt być prezesem :-) W 2009 r., żeby tylko wymienić pokrótce, nasze stowarzyszenie zrealizowało m.in. następujące projekty:

11 stycznia: kolejny, już trzeci Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Cork; sztab Stowarzyszenia MyCork był ponownie tym sztabem, w którym zebrano najwięcej pieniędzy na szczytny cel - spośród innych sztabów w Irlandii, dokładnie 8609 euro, czyli o ponad 500 euro więcej niż kolejny sztab za nami - z Dublina.

18 stycznia: kolejna edycja Konkursu Prozy i Poezji "Na Bagnisku" adresowana do Polonii w Irlandii.

3 luty: "Bezpłatna pomoc bezrobotnym", akcja skierowana do Rodaków nie radzących sobie z wypełnieniem formularzy niezbędnych do uzyskania należnych świadczeń dla bezrobotnych czy potrzebujących pomocy w rozmowie z urzędnikiem.

8 marca: "Dzień Kobiet", bardzo sympatyczna i ciepło przyjęta akcja, podczas której wręczyliśmy tego dnia wielu Paniom - Polkom i Irlandkom - symbolicznego kwiatka. Szczególnie dla Irlandek było to ogromne - ale bardzo miłe - zaskoczenie.

17 marca: polska część Parady z okazji Dnia św. Patryka w Cork. Nasz udział w tej Paradzie świadczy jednoznacznie o tym, że szanujemy zwyczaje i tradycje mieszkańców kraju, w którym teraz żyjemy.

27 marca: wykład fotografa Krzysztofa Miękusa w Cork. Krzysztof Miękus zajmuje się dokumentem fotograficznym. Współautor książki-reportażu "Naznaczeni" dotyczącej problemu HIV/ AIDS w Afryce. W 2006 roku brał udział w publikacji i wystawie „Małopolska – Fotografie” na zlecenie Małopolskiego Instytutu Kultury. Stypendysta Europe-Asia Foundation oraz Visegrad Fund. W trakcie wykładu Krzysztof Miękus opowiedział o zrealizowanych przez siebie projektach fotograficznych.

kwiecień - akcja informacyjna nt. wyborów lokalnych w Irlandii które miały miejsce 5 czerwca b.r.;

25 - 28 czerwca: "Dni Kultury Chrześcijańskiej". Przez cztery dni Rodacy (chociaż nie tylko, rzecz jasna) w Cork, mieli możliwość zobaczyć m.in.: pokaz pantomimy, wziąć udział w spotkaniu z o. Mariuszem Lisakiem, który jest m.in. autorem znanej książki pt.: "Dwie fale. Przewodnik duchowy emigranta" i w pokazie filmu "Anioł w Krakowie", wysłuchać koncertu gitarowego w wykonaniu Krzysztofa Cyrana, itp.

26 lipca: wykład p. Stanisława Michalkiewicza dla Polonii w Cork. Temat wykładu: "Polska wobec kryzysu". Wstęp na wykład był bezpłatny. Stanisław Michalkiewicz to polski prawnik, sędzia Trybunału Stanu, eseista, publicysta i autor książek o tematyce społeczno-politycznej. Współzałożyciel Unii Polityki Realnej.

7 sierpnia: II Biesiada Szantowa w pubie An Realt Dearg w Cork. Uczestnicy "Biesiady..." mogli m.in. bezpłatnie posilić się chlebem z domowym smalcem i ogórkami oraz kiełbasą z grilla.

16 sierpnia - 1 listopada: "Warsztaty Rękodzieła" - które odbywały się co tydzień, w trakcie których można bylo bezpłatnie nauczyć się min. tworzenia obrazków na desce metodą decoupage, biżuterii z modeliny, figurek z masy solnej, szycia toreb, wyrobu okolicznościowych kartek, wyplatania z wikliny itp. Udział w zajęciach był bezpłatny, wyroby powstałe podczas warsztatów zostały sprzedane na Kiermaszu Polskim w trakcie Festiwalu Kultury Polskiej - również organizowanego przez MyCork, a dochód ze sprzedaży został przekazany dla Society of Saint Vincent De Paul w Cork.

13 września: "Wieczór Poezji Śpiewanej" w kościele oo. Augustianów w Cork, podczas którego mogliśmy wysłuchać wierszy Adama Mickiewicza. W trakcie tego artystycznego wieczoru dwie artystki z Polski: Ida Baj i Rita Mari Schaper przedstawiły program "Country of the Mind", w którym zaprezentowały wiersze Adama Mickiewicza w przekładzie Anity Dębskiej Jones na język angielski.

7 - 15 listopada: "III Festiwal Kultury Polskiej". Był to jednocześnie największy polski festiwal w Irlandii; miały tam miejsce: bankiet z udziałem burmistrza Cork, Polska Parada Motocyklowa, wystawa „Zbliżenia – Closer”, dyktando „Zostań mistrzem ortografii”, koncert legendarnego zespołu De Press, jako support zagrał zespół Emigra, pokaz filmu "Anioł w Krakowie" i "Zakochany Anioł", bal przebierańców dla dzieci z udziałem gościa specjalnego Dariusza Rekosza, pisarza, Honorowego Ambasadora Literatury Dla Dzieci i Młodzieży Kampanii MAMA, TATA... & MYSELF?, Wielka Impreza Taneczna "Poland vs Ireland", mecz piłkarski Medicus League Cork All Stars Game, Kiermasz Polski: rękodzieło, degustacja smakołyków polskiej kuchni, książki, prezentacja polskich miast, gościem specjalnym Kiermaszu był Piotr Czerwiński - autor książek: "Pokalanie" i "Przebiegum Życiae", pokaz filmu "Tischner – życie w opowieściach", po projekcji filmu odbyło się spotkanie z jego twórcami: Witoldem Beresiem i Arturem "Baronem" Więckiem.

6 grudnia: "Mikołajki dla dzieci". W trakcie zabawy miała miejsce m.in. loteria fantowa, z której dochód - w wysokości 800 euro - został przekazany dla 8 letniego Jasia, który czeka na operację przeszczepu szpiku kostnego.

20 grudnia: "Wigilijne Sianko od MyCork". W święta Bożego Narodzenia jednym z polskich zwyczajów jest wkładanie sianka pod obrus przy wigilijnym stole. Członkowie Stowarzyszenia MyCork przygotowali takie "Sianko" dla Rodaków w Cork. Sianko rozdawaliśmy bezpłatnie przed polskim kościołem, ale wszyscy chętni mogli wrzucić do naszych puszek przysłowiowe "co łaska". Cała kwota z tej kwesty została przeznaczona na pomoc dla Kubusia, synka Polaków mieszkających w Irlandii, który urodził się bez oczu. Wynik tej kwesty to 778,15 euro.

styczeń - listopad: "Rozmowy nieKontrolowane"; projekt mający na celu integrację Polonii w Cork, a także umożliwiający interesujące spędzenie wolnego czasu. W 2009 r. zorganizowaliśmy 15 takich spotkań, w trakcie których naszymi Goścmi byli: Barnaba Dorda, działacz SIPTU - największych irlandzkich związków zawodowych, Krzysztof Schramm - założyciel i prezes Towarzystwa Polsko - Irlandzkiego, Jacek Rujna - polonijny dziennikarz, Rafał Jaroszewski - podróżnik i miłośnik Indii, Tomasz Łotocki - twórca portalu Gazeta.ie, współwłaściciel przychodni lekarskich Medicus Medical Centre, Krzysztof Jurusik - który pracował jako wolontariusz w Afryce, Paweł Połowianiuk - lekarz pracujący w polskiej przychodni Medicus w Cork, Katarzyna Majgier - autorka książek dla dzieci i nastolatków, Józef Andrzej Urban - podróżnik i nauczyciel geografii w Polskiej Szkole w Cork, Katarzyna Chmara - aktorka, Magdalena Graszk - redaktor naczelna „Munster Wizjer”, Sławomir Bogucki- właściciel serwisu komputerowego Magicomp Service, Piotr Sobociński - bloger, fotograf, podróżnik, autor przewodnika po zabytkach hrabstwa Meath, Vito Werner - fotografik, Monika Nowakowska - dziennikarka, rzeczniczka prasowa MyCork, organizatorka polonijnych spotkań i koncertów polskich zespołów, Robert Polański - polski prawnik mieszkający w Dublinie.

- inne projekty są w trakcie realizacji.

Ale chyba najważniejszym projektem Stowarzyszenia MyCork jest prowadzenie własnego portalu i forum: www.mycork.org, na których Czytelnicy mogą wziąć udział w wielu konkursach systematycznie organizowanych przez nasze stowarzyszenie. Przeznaczamy do rozlosowania m.in. bilety do kina i wejściówki na występy znanych polskich artystów goszczących w Cork. Portal m.in. z lokalnymi informacjami jest często aktualizowany, jego statystyki odwiedzin nieprzerwanie rosną, a forum jest miejscem aktywnej wymiany informacji przez bardzo wielu aktywnych użytkowników.

Stowarzyszenie MyCork udzieliło pomocy także innym stowarzyszeniom i organizacjom, oraz wsparło wiele projektów realizowanych przez osoby prywatne. M.in. Stowarzyszenie MyCork:

- wsparło Society of St.Vincent de Paul w Cork przeznaczając 500 euro na rzecz powodzian oraz 431,83 euro uzyskanych podczas Festiwalu Kultury Polskiej;

- pomogło w kweście na rzecz Sirius Arts Centre; irlandzkiego centrum sztuki powstałego w 1988 r. w Cobh i działającego na zasadach non - profit, info TUTAJ i TUTAJ;

- wspierało medialnie działania Kampanii Mama, Tata &... Myself?; info m.in. TUTAJ;

- wsparło medialnie i współfinansowało na łączną kwotę 600 euro "Piknik dla rodzin" i "Witaj Szkoło", organizowany przez "Centrum - Together";

- wsparło medialnie i za pomocą ufundowanych nagród polskie imprezy m.in. Polskie Karaoke i wiele innych.

Ponadto Stowarzyszenie MyCork aktywnie współtworzy także większe organizacje, w tym Forum Polonia i Cork Integration Forum, uczestnicząc w ich pracach.

Przypomnę, że w Stowarzyszeniu MyCork działają wyłącznie wolontariusze, a projekty są realizowane z pieniędzy pochodzących ze składek członkowskich i z wpływów z reklam na portalu stowarzyszenia.

Jestem bardzo wdzięczny wszystkim Członkom i Sympatykom Stowarzyszenia MyCork, którzy aktywnie wzięli udział w realizacji ww. projektów. Mam nadzieję, że przyszły rok okaże się jeszcze bardziej owocny w tworzeniu kolejnych MyCork-owych działań przeznaczonych dla Polonii w Cork.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz